ODTÜ fizik bölümünde intihal

Türk bilimi için gururlu bir gün daha: İkisi ODTÜ Fizik bölümünde doktora yapan öğrenciler olmak üzere 15 Türk fizikçisinin intihal (aşırmacılık) yaptığı tespit edildi. Yazdıkları makaleler arXiv preprint sunucusundan kaldırıldı.

Haber 6 Eylül tarihli Nature dergisinde yayınlandı. Aboneliği olanlar için habere buradan erişilebilir. Haber bir ay kadar önce Ars Technica sitesinde bildirilmişti.

Sahtekarlık yine ODTÜ’nün dürüst fizikçileri tarafından ortaya çıkarılmış. İntihal listesinin en başında bulunan, biri 40, diğeri 29 makale yazmış görünen “genç dahiler”, doktora savunmalarında en temel soruları bile cevaplayamamışlar. Şüphelenen hocaların yaptığı araştırmada, işlerinin kesip yapıştırmadan ibaret olduğu ortaya çıkmış. Öğrencilere iki dönem uzaklaştırma verilmiş; geri dönmeleri de şüpheliymiş.

Listede görüldüğü gibi, intihalcilerin çoğu doktoralı fizikçiler, yardımcı doçentten dekana kadar uzanan bir yelpazede. Onlar da uzaklaştırılacak mı acaba? Sanmam, çünkü YÖK intihalcileri sever (bkz. Doğramacı ve Alemdaroğlu).

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

06 Eylül 2007 tarihinde Akademik Sahtecilik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 3 Yorum.

  1. Bir ODTÜ mezunu olarak bu satirlari okudugumda büyük bir utanc duydum.Ögrencilerin ayiplari disinda hocalarin da yurt disi makaleleri takip etmediginin de bir göstergesidir bu.

  2. Bence utanmayın, çünkü bu durumu ortaya çıkaranlar yine ODTÜ’lüler. Örtbas etmek yerine cesaretle üstüne gidip düzeltmeye çalışanlar da yine ODTÜ’lüler.

  3. Türkiye’de bu intihal olayı, daha doğrusu emeğe saygısızlık olayı ilk defa olmuyor elbetteki. Prof. Alemdaroğlu’nun kabahati uzun süre Virginia Tech Üniversitesi’nin Writing Center sitesinde “Plagiarism” (intihal) örneği olarak yayımlandı ve o tarihlerde Hürriyet Gazetesi’ne de konu oldu (http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2002/06/23/143111.asp). Adı geçen profesör bu tarihte İstanbul Üniversitesi rektörü idi.
    Ayrıca kendi öğrencilerinin çalışmalarını çalmaya tenezzül eden bir sürü öğretim üyesini de söylemeye bile gerek yok. Benim merak ettiğim bu insanların yazdırdıkları yüksek lisans ve doktora tezleri kimbilir ne durumdadır. Acaba YÖK kütüphanesi ne intihal incileriyle doludur? Bunun üzerinden doktora bile çıkar adama…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: