Evrim’i vurgulamanın önemi

Dün akşam 24 kanalında Ömer Cebeci Darwin skandalı konusunda beyanat verdi. Olayın bir iç yönetim anlaşmazlığı olduğunu iddia etti. “Bu bir iş kazasıdır” dedi. Nitekim TÜBİTAK’ın basın açıklamasında da aynı durum ifade edilmişti.

Takıldığım iki nokta var. Birincisi, “Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeninin yetki aşımından kaynaklanan sorunlar” ifadesi. Bir derginin muhtevası konusunda tam yetki ya kimde olacaktı? Yayın Kurulu’nun bir üyesinin bu kadar mikro-idare yapması olağan bir durum mudur?

Cebeci, önceden tasarlanan kapak konusunun zaten küresel ısınma olduğunu, Genel Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’ın son birkaç günde kapağı ve konuyu değiştirdiğini, kendisinin “peki böyle kalsın o zaman” dediğini ama Atakuman’ın gönüllü olarak kapağı ve muhtevayı eski haline getirdiğini iddia ediyor. Atakuman’ın olay hakkındaki yorumunu bir yerde göremedim maalesef. Eğer sahiden böyle olduysa, Atakuman’ın yaptığı işe hiç mi saygısı yok? Bir “amiri” azıcık kaş çattığında hemen çark mı ediyor?

Takıldığım ikinci nokta daha büyük bir mesele. TÜBİTAK, “kurumumuzun Darwin ve Evrim Kuramına yaklaşımı bütün bilimsel olgulara ve teorilere yaklaşımından farklı değildir” diyor. Doğru olsa bile, daha fazlası gerekmiyor mu? Biyoloji bilimlerinin temelini oluşturan Evrim teorisi Türkiye’de cahilliğin ve bağnazlığın şiddetli taarruzu altında kaldı. Aynı taarruz ABD’de de mevcut; o yüzden ABD’nin bilim dergileri ve bilim kuruluşları Evrim teorisini anlatmaya ve öğretmeye özellikle önem veriyorlar. Ülkemizde de Evrim’e geniş yer ayrılmalı, gündemde tutulmalı ve özellikle bilgisiz bırakılanların doğru fikir edinmesi sağlanmalı.

Peki niye Evrim’e özel muamele istiyorum? Ben bir “evrimci yobaz” mıyım? Hayır, çünkü sözkonusu olan bilimin temellerine ait bir teoridir. Eğer Atom Teorisi’ne, Kopernik Teorisi’ne, Kuantum Teorisi’ne veya Görelilik Teorisi’ne sırf eski mitolojilerine uymadığı için şiddetle karşı çıkan bir toplumda yaşıyor olsaydık, bu teorilerin de özellikle üstüne bastırarak öğretilmesi gerektiğini savunurdum.

Peki öyleyse ben bir “bilim yobazı” mıyım? Realite kişiye göre değişen birşey değil midir? Demek ki herkes kendi bakış açısından haklıdır ve ben bilimci olarak bu tür “pozitivist bağnazlık” yaparak çok ayıp ediyorum!

Fen bilimlerinde yoktur böyle bir şey. Bilimsel deneyler her yerde aynı sonucu verir. Enfeksiyonunuz varsa, bilimsel olarak test edilmiş bir antibiyotik alırsınız. “Pozitivist bağnazlık”tan kaçınmak istiyorsanız, bakış açınızı değiştirip hasta olmadığınıza ikna olun ve hiç bir zaman hiç bir şey için ilaç kullanmayın. Bilgisayar, uçak, otomobil de kullanmayın, çünkü bunlar “baskıcı” pozitivist bilimin üretimleridir. Hatta en iyisi, en yakın binanın damına çıkın ve yerçekiminin göreceli bir kavram olduğunu düşünerek kendinizi aşağıya bırakın.

Fen bilimlerindeki fikirler ile başka entelektüel alanlardaki fikirlerin temel farkı buradadır. Fen bilimlerindeki kanaatler, doğrudan doğruya deneye ve gözleme dayanır. Yani, fikirlerin hakemi tabiattır. Böylece insanın zihninin ve toplumsal kontekstinin dışında “doğru” ve “yanlış“dan bahsetmek mümkün olur. (Bu fikirlerin ortaya çıkışı ve gelişimi, tabii ki toplumsal ortama bağlıdır, o ayrı.)

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

13 Mart 2009 tarihinde Akademi ve politika içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: