Washington Post: Türkiye’de yaratılışçılık

Araştırmaya, öğrenmeye ve bilmeye kıymet verilmeyen yurdumuzun hali tekrar haber oldu. Evrimsel biyolojinin 150 yıldır kabul gören temel gerçeklerini cahil inadı ile reddedişimizle bu sefer de Washington Post’a malzeme olduk.

The evolution-creationism battle is playing out against a backdrop of a much larger conflict between the forces of secularism — as represented by the Turkish military and many of the country’s more educated citizens — and forces, including the popular ruling party, that want to make religion more important in national affairs. The Islamic anti-evolution campaign is taking place in Turkey, and not Egypt or Saudi Arabia, because it is the Muslim nation where evolution has been taken most seriously. Like the Bible, the Koran says that God created the Earth and everything on it, and in many Muslim nations that ends the discussion.

But Turkey, which is officially secular, appears to be joining its Muslim neighbors on evolution. A recent survey, quoted in a 2008 article in the American journal Science, found that fewer than 25 percent of Turks accepted evolution as an explanation of how modern life came to be — by far the lowest percentage of any developed nation. In a year in which conferences worldwide are celebrating the 200th anniversary of Darwin’s birth and his contribution to science, the battle against Darwinian thinking in Turkey has become something of a rout, even among aspiring science teachers.

To many Turkish scientists and educators, this is a worrisome development. The founder of modern Turkey, Mustafa Kemal Ataturk, was an advocate of science, education and, some say, even evolution. Turkish science has been especially strong in the Muslim world. If Turks close their minds to evolutionary thinking, advocates say, it won’t be long before religion and politics shut off other scientific pursuits.

Yazının tamamı için:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/11/07/AR2009110702233.html?hpid=topnews

Yaratılışçılarımız bir Amerikan Protestan doktrinini canla başla savunduklarını ne zaman anlayacaklar? Katolik kilisesi Darwin’in elini öptü bile. Protestanlık her zaman Katoliklikten daha fundamentalist, daha yobaz olmuştur zaten. Hele Amerikan protestanlığı Avrupa’dakinden çok daha mutaassıptır. Bütün bu bilim karşıtı yaygarayı yaratanlar da bu sonunculardır.

Protestanların yaradılışçılığı sadece “Tanrı Ademle Havva’yı yarattı”dan ibaret değildir zaten. Sözgelişi dünyanın sadece 6000 yaşında olduğu gibi, zırvalığı tamamen ispatlanmış şeyleri de savunurlar. Müslüman yaradılışçıların bu konudaki fikri nedir? İslam’da böyle bir ifade yok. Hatta İslam’da bütün canlıların bir seferde olduğu gibi yaratıldığına dair kesin bir ifade de yok. Yani müslüman yaradılışçılar inançları tarafından mecbur kılınmayan yersiz bir inkarcılık içindeler.

Türkiye’de yüz küsur senedir çalışan misyonerlerin çoğunun Amerikan protestanları olduğunu da hatırlatayım. Şahsen ben misyonerlerden rahatsız değilim, ama eminim bizim yaradılışçılar rahatsızdır. Kiminle yatağa girdiklerini iyi düşünsünler bence.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

11 Kasım 2009 tarihinde Not Defteri içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: