En önemli belgesine sahip çıkamayan ülke

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi olarak kabul edilen Misak-ı Milli (Milli Yemin) orijinal belgesi bulunamıyor. Milli Yemin belgesinin Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, TBMM, Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Genelkurmay Tarihi ve Stratajik Etüt Başkanlığı’nda olmadığı ortaya çıktı. Misak-ı Milli’nin 12 Eylül 1980 Darbesi’ni gerçekleştiren Kenan Evren ve arkadaşları tarafından kâğıt üretiminde kullanılmak üzere SEKA’ya devredilen siyasi parti evrakları içinde yok edilmiş olabileceği belirtiliyor. (Sabah, 21.5.2011)

Bu haberin kaynağı AKP milletvekili Ahmet İyimaya’nın yazdığı “Siyaset Kurumunun Ortak Günahı Yasama Reformu” kitabı. Habere göre İyimaya son 15 yıldır belgenin aslına ulaşmaya çalışıyor. Milletvekili olduktan sonra TBMM başkanlığı, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı’na resmi yazı ile başvurmuş fakat normalde TBMM arşivinde olması gereken belge bir türlü bulunamıyor.

Tokat yemiş gibi oldum! Bu ülkenin ilkelliğini, medeniyetsizliğini ve cahilliğini bu kadar açıkça fâşeden bir haber görmemiştim.

Eski eserlerin kaçırılmasına göz yumarlar, geri kalanları define var diye veya sadece “gâvur” diye tahrip ederler, anlarım; yabancı bir kültürü takdir edecek eğitimi almamışlardır. Osmanlı eserlerini çürümeye terk ederler, anlarım; “devrimcilik” adına eski kültürü reddetmeyi marifet saymışlardır. Ölen babalarının kitaplarını hurda kağıt olarak eskiciye satarlar, onu bile anlarım, kıymetini öğrenememişlerdir. Ama bunu anlayamıyorum; nasıl bir aptallık, nasıl bir barbarlıktır?

Bu ülkenin sözde “eğitim sistemi”nin her aşamasında bıktırana kadar Misak-ı Milli’den bahsedilir. Kemalisti, dincisi, sağcısı, solcusu herkes onu ülkenin kuruluş belgesi olarak bilir. Onun üzerinden yapılan hamasi edebiyatın haddi hesabı yoktur. “Misak-ı Milli sınırları içinde…” diye başlayan cümleleri yan yana dizsek aya kadar ulaşır. Peki nerede bu Misak-ı Milli belgesi desek, yok!

Üzerinden yüz yıl bile geçmeden kurucu belgesini kaybeden bir ülke, bırakın gelişmiş ve büyük olmayı, “medenî” sayılabilir mi? Kuruluşumuz okuma yazması olmayan ortaçağ ülkeleri gibi efsanelere karıştı. Elbette belgenin bazı kopyaları mevcuttur, ama gerçeği ile karşılaştırma imkânı artık yok. Kopyalamada bir hata olup olmadığını bilemeyeceğiz.

Üç gün bekledim yalanlansın, “Hayır, Misak-ı Milli burada emniyette!” diyen biri çıksın diye, hiç ses çıkmadı. Daha korkuncu haberin hiç yankısı olmadı. Cihan ajansı haberi yaymış, Sabah, Star, Milli Gazete, Samanyolu, Kanal 7 gibi “müttefik” gazeteler kısaca yer vermiş. Diğer anlı şanlı gazeteler ve TV kanalları bu kaybın haber değeri olduğunu düşünmemişler bile. Varsa yoksa kaset skandalı, davul tozu, minare gölgesi. Oysa, kendine ve tarihine saygısı olan medenî bir ülkede böyle birşey olsa yer yerinden oynardı.

“Tarihi yok” diye küçümsemeye bayıldığımız ABD’nin Bağımsızlık Bildirisi belgesi 235 yıldır özel hazırlanmış panosunda dikkatle muhafaza ediliyor. Bizde ise 1923’den beri “Cumhuriyetimiiiz, milli manevi değerleeer” diye mangalda kül bırakmayanlardan hiç birisi bu kadar önemli bir belge için bırakın özel muhafaza hazırlamayı, atıldığı köşede durup durmadığına bile bakmamış. Ve şimdi belki bir koleksiyoncunun duvarında asılı, belki de çoktan hamur yapıldı ve tuvalet kağıdına dönüştü.

Kurucu belgesini bile korumayan bir milletin yapmayacağı hiç bir tahribat yoktur. Tarihini de yok eder, tabiatını da.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

24 Mayıs 2011 tarihinde Not Defteri içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: