Diyanet İşleri Başkanı’nın metafizik deprem yorumu

Felsefeci Örsan K. Öymen T24 sitesindeki yazısında, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in deprem hakkındaki şu sözlerini aktarıyor:

Deprem konusu sismologların, jeologların, jeofizikçilerin, deprem uzmanlarının, bilim adamlarının teorilerine, fay hatlarının hareketlerine indirgenemez; bunu yapmak bir zihin tembelliğidir, eşyanın hakikatına yönelik düşünce eksikliğidir, yaratıcılık eksikliğidir, fiziğin üzerine metafizik düşünce geliştirmek eksikliğidir; bu depremler bir tesadüf sonucu meydana gelmiş olamaz.

Bu açıklamayı birebir başka yerde bulamadım, ama Görmez 28 Ekim’de Van’da verdiği Cuma hutbesinde aşağı yukarı aynı şeyi söylüyor:

Bu tür hadiseleri değerlendirirken içine düştüğümüz hata: Hiç kimse depremleri sadece yeryüzü katmanları arasındaki fay hatlarıyla izah etmemeli. Elbette bilimsel izahı bunlar olabilir ancak biz fizik ötesinde bir metafiziğin varlığına inanan insanlarız. Biz maddenin ötesinde mânânın ve hakikatın varlığına iman etmiş, yeryüzünde herşeyin bir hikmeti olduğuna iman etmiş müminler topluluğuyuz.

Bunu da gördük. Her türlü olgu karşısında “Allah öyle istedi” deyip işin içinden çıkanlar yaratıcı ve açık zihinli oluyor da, “yok, bunun bir açıklaması olmalı” deyip yüzlerce yıl iğneyle kuyu kazarak dünyayı inceleyen bilimciler zihin tembeli oluyor.

İman dünyasının mitolojisiyle zenginleşen bir tahayyül, müspet gerçeklerle sınırlı kalmaya fazla katlanamıyor tabii. Dünya hakkındaki en ufak bir hakikati bile keşfetmenin ne kadar büyük bir zihin çabası gerektirdiğini bilemiyor. Nereden bilsin, onun metafizik hakikat dediği şey çocukluğunda ona anlatılanlardan ibaret.

Örsan K. Öymen’in yazısı etraflı bir cevap olmuş zaten; uzatmaya lüzum yok. Yine de eklemek istediğim bir şey var.

Görmez bilimin eksik olduğunu söylemekte haklı. Bilimciler hâlâ bir depremin nerede, ne zaman ve ne şiddette olabileceğini tahmin etmekten aciz.

Muhterem din adamının madem ki fiziğin ötesinde bir hakikate erişimi var, fizikçilerin yapamadığını yapsın, depremi önceden tahmin etsin. Bunda zor birşey yok, Allah’a soracak, bize söyleyecek, hepsi bu.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

03 Kasım 2011 tarihinde Safsata içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: