İnternet filtresine takılanlar

Bayram başından geçen haftaya kadar kabuğuma çekildim, elimdeki makaleler üzerinde çalıştım. Bu arada haberleri takip etmeye ara verdim ama yine de sinir bozucu haberler insanı bir şekilde buluyor. Yazıp paylaşayım dediğim çok şey oldu ama hızlı yazabilme yeteneğim olmadığı için bütün cümle kurma enerjimi makalelere adadım. Neyse ki o iş de bitti.

Geçen gün evde misafir ağırlıyoruz; yakınlarımdan biri kitaplığa baktı, beyin psikoloji filan derken pat diye, “Kaan ağbi bu beyin ööle tesadüfle oluşabilir mi? Benim aklım yatmıyor, evrime inanmıyoroom” deyiverdi.

Muhatabım iyi bir üniversiteden mezun, diplomasında mühendis yazan, iş güç sahibi, baksan akıllı zannedebileceğin biri. Ayaküstü bu kadar cahilce bir lafa hazırlıklı olmadığım için afalladım kaldım, “Yaa, evet, ömrünü canlıları incelemeye adamış binlerce bilim adamı evrimi bir tabiat kanunu olarak kabul etmiş; senin ise tabiata dair eğitimin sıfır, ama madem senin aklın yatmıyor, sen haklısındır” bile diyemedim. Yakınım olduğu için cahilliğini yüzüne vurup defedemiyorum da. Geçiştirdim.

Yeni internet sansürümüzle bu modelden daha çok görecek gibiyiz. A. Murat Eren, guvenlinet.org’daki arama sonuçlarının ekran görüntüsünü twitter’de paylaştı:

Koruma paketi ya; devlet çocukları doğanın gerçeği olan evrimin bilimsel açıklamalarından koruyor. Buna karşılık bilimsel gerçekleri dindarlık adına inkâr eden gerici bir site çocuklar için uygun görülmüş belli ki. “İnternete Özgürlük” mitingini 31 Mart ayaklanmasına benzeten Akif Beki’nin kulakları çınlasın.

Benzer şekilde, Aziz Nesin çocuklar için sakıncalı görülmüş ama Fethullah Gülen’in sakıncası yok.

İnternet sansür filtremizde aile paketinde kara liste var, yani engellenecek siteler elle yazılıyor. Çocuk paketinde ise beyaz liste var, yani kabul edilecek siteler tek tek ekleniyor. Yani burada evrimi veya Aziz Nesin’i engellemekten ziyade, birilerinin yemeyip içmeyip hemen Fethullah Gülen’i ve Adnan Oktar’ı çocuk paketine ekleme gayretkeşliği görülüyor. Yine de sonuç olarak birçok yararlı bilgi kaynağı çocuk paketinde kapalı.

Şu an itibariyle guvenlinet.org’da arama yaptığınızda yukarıdaki siteler her profilde açık görünüyor. Anlaşılan tepkileri takip etmişler. Ancak, yine bu yazıyı yazdığım saat itibariyle agnostik.org, agnostik.net, ateistforum.org gibi siteler de çocuk paketine dahil değil. Buna karşılık islam ve hıristiyanlıkla ilgili sitelere filtre yok. Ateizm ve agnostisizmde çocuklara zararlı hiç bir şey hayal edemiyorum; ama dinî hikayeler içinde çocuğumun duymasını istemeyeceğim çok şey var. Ama bizim değil, sansürün makasını elinde tutanların ne düşündüğü önemli tabii.

Yine de tepki üzerine bazı değişiklikler yapmış olmaları umut verici. Andrew Jackson 1837’de “Özgürlüğün bedeli sürekli tetikte olmaktır.” demiş. Belki tetikteki netdaşlarımız sayesinde baskı yavaş yavaş geriler.

Sansür konusunda, benimkinden daha güzel yazılmış bir blog yazısı diyor ki:

Empati kurmayı bilmeyen bir milletiz, evet. O yüzden “halkın çoğunluğu müslüman” bir ülkede kendinizi bir Hristiyan’ın yerine koyun demeyeceğim. Diyeceğim ki, siz gene Müslüman kalın ama yönetim değişsin, başımıza ateist bir yönetim gelsin ve size desin ki, “aile ve çocukların dini içeriklere erişmesi sakıncalıdır. Bu nedenle ben filtre koyacağım ve neye erişeceğinizi belirleyeceğim.

Filtre iyi diyecek misin hala, sansür değil, diyebilecek misin? Cevabın hayır ise, şu durumda da dememen gerekiyor.”

Taa 1759’da Benjamin Franklin uyarmış: “Temel özgürlüğünü küçük ve geçici bir emniyet uğruna feda edebilenler ne özgürlüğü hak ederler ne de emniyeti.

Ve, her lafa “çocuklarımız için” diye başlayanları dinlerken Thomas Paine’i hatırlamak lâzım: “En büyük istibdatlar her zaman en asil amaçlarla irtikap edilmiştir.

(Meraklısına not: İstibdat – baskı rejimi, ing. tyranny. İrtikap – bir kötülük yapma, ing. perpetrate.)

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

08 Aralık 2011 tarihinde Not Defteri içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: