TüpüTak başkanı İncel Etiform’un basın toplantısı


Muhterem basın mensupları, hoşgeldiniz! Bugün kurumumuzun yeni procelerini sunmanın gururu içindeyim.

Bilimde ilerlemenin temelinin ticari zekâ ve girişimcilik olduğu hepimizin malumudur. Newton “Diğerlerinden uzağı görebildiysem, çuval çuval para kazanmam sayesindedir.” demiş. Einstein’ın da “Para getirmeyen araştırma yapmak mı? Çocukların okulu kaç para sen biliyor musun?” demesi meşhurdur. Büyük mütefekkirimiz Muttalip Hocaefendi ise “Ben bilimcinin para kazanan, hızlı yükselen, patent alanını severim” buyurmuşlardır. Artık oturduğu yerde karalama yapmak, dağ tepe dolaşıp taş toprak, bitki hayvan makalesi yazmak yok! İsim şehir mi oynuyoruz?! Ciddi olun!

Öhm! Kusura bakmayın; eskiden kurumumuzda yapılan bilim dışı işleri hatırladıkça asabım bozuluyor. Yav düşünebiliyor musunuz, adamlar temel bilimler yapıyoruz diye (ne demekse!) bir yere kurulmuşlar, Boğaza nazır püfür püfür oturuyorlar. Oraya otel yapsak ne biçim para getirirdi, ama biz bilim için fedakârlık ettik. Onlardan da bekledik ki birkaç icat yapsınlar, girişimci olsunlar, şirket kursunlar da otelden gelecek paranın hiç olmazsa yarısı gelsin.

Görüyorsunuz ne kadar tok gözlüyüz, yeter ki bilim gelişsin. Ama o gerici kafalar çağa ayak uyduramamış, ne yapsak boş! Oturup matematikmiş, fizikmiş, abuk subuk şeyler yapıyorlar. Şöyle bir baktım, kargacık burgacık şeyler. Ben çok yüksek mühendisim, anlaşılabilir birşey olsa ben anlardım. “Ne işe yarayacak bunlar?” dedim, birbirlerine baktılar, cevâb veremediler. Bir ukala çıktı, “Temel bilimler olmasa siz mühendisler işsiz kalırdınız” dedi! Görüyor musunuz geri kafalılığı! “Temel bilim neymiş, Karadenizli Temel mi?” diye şakaya vurayım dedim, suratıma pis pis baktılar. Baktım çok şımarmışlar, hepsinin kadrosunu bizim atölyeye aktardım. Bilim nedir öğrensinler biraz.

Genç bilimcileri “temel” bilim zehrine bulaşmadan kurtarmak, girişimcilik aşılamak gerektiğini anladım. Bizim bacanak, ki okumamıştır ama hayat okulundan mezundur, süper bir fikir buldu: Bilimsel araştırma yapacak gençlerimiz bir patrona sülük gibi yapışacak, kapısında yatıp kalkacak, aynı asansöre binmeyi başarırsa oracıkta procesini anlatıp ödenek sağlamaya ikna edecek. Böylece araştırma masrafları devletten çıkmayacak, bu fakir milletin verdiği vergiler milletvekili maaşları gibi kıymetli amaçlara harcanabilecek. Hatta gençlerimize “Yeteneksizsiniz” programına çıkma şansı da vereceğiz, göstersinler bilimlerini, hodri meydan!

Asansör konuşmalarının yanı sıra, yürüyen merdiven seminerleri, teleferik konferansları ve metrobüs kongreleri gibi ileri seviye procelerimiz de var.

Daha büyük bir proce olarak, Başbakanımızın emriyle uzun menzilli füzeler hazırlıyoruz. Bunların menzili… Bir soru var galiba, buyrun.

Immm, yok, “komşularla sıfır sorun” ile füzelerin alâkasını sormadım kendisine. Benim ne haddime? Ama uzun menzilli istediğine göre komşulara değil uzak ülkelere kullanılacaktır, değil mi? Neyse, beyefendi hazretlerinin emrettiği 50 bin kilometre menzilli füze procesiyle Türk bilimi dostlara güven, düşmanlara korku verecek.

Yine mi sorunuz var?

Evet, Dünya’nın çevresi sadece 40 bin kilometre olabilir, ama başbakanımız 50 bin istediyse 50 bin olacak. Füze dediğin kul yapısı, belli mi olur, belki hedefe varana kadar biraz dolaşması gerekir. Siz zat-ı muhteşemden daha mı iyi bileceksiniz? Hem siz bu soruları ne amaçla soruyorsunuz? Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Türk milletinin iman gücü ile bu işi başarabileceğinden şüphe duyulamaz.

Raftan indirilecek yaklaşık 300 procemiz var. Meselâ kadınlarımızın mağduriyetlerini düşünerek yaprak sarma ve mantı burma makineleri geliştirmekteyiz. Tarsus procesi kapsamında tablet bilgisayarlarda hatim indirme programının yanı sıra, konumunuzu GPS ile algılayıp doğru zamanda ezan okuyan ve haritada en yakın camiyi gösteren bir açık kaynak yazılım hazırladık.

Tıp ve biyoteknoloji procelerimize bazı vatandaşlar Allahın işine karışıldığı gerekçesiyle negatif geribildirim verdi. Demokrasiye saygımız gereğince o proceleri durdurduk. Dua ile iyileşme procelerimiz ise Diyanet işbirliği ile devam etmekte.

Fen bilimlerini ihmal ettiğimiz iftirası atılıyor, ama büyük bir kimya procemiz var. Bildiğiniz gibi gençlerimizi alkolden korumak için hükümetimiz her türlü önlemi aldı. Gelgelelim portakal ve muz gibi bazı meyvelerde az miktarda da olsa alkol bulunabiliyor. Bu meyveleri yiyen, suyunu içen gençlerimiz ileride alkolizm batağına saplanabilir. Procemizin amacı böyle muzır ve haram meyveleri saptamak ve satışının yasaklanması için çalışmak. Bu milli ve dini ehemmiyete haiz proce bakanlık tarafından 100 bin TL ile destekleniyor, ama biz 500 bin TL daha vereceğiz.

Bir soru mu? Buyrun.

Efendim evrim teorisi sadece bir teoridir. Evrimcilik bölücülüktür. Niye biliyor musunuz? Siz bilmezsiniz, ben biliyorum, benim mühendislik formasyonum var. Evrimde ne olur, bir türden farklı farklı türler çıkar, yani bölünür. Ama Türkiye’nin birliğe ihtiyacı var. Uçak füze diyoruz. Bunlara odaklandık. Evrim teorisine inanan var inanmayan var. Birlikteliğe daha çok ihtiyacımız var.

Amerika’dan bile daha ileri olduğumuz alanlar var. Meselâ evrimi kabul etmeyenlerin yüzdesi ABD’den ileri. Bu da necip milletimizin eleştirel düşüncedeki ileriliğini, sorgulayıcılığını gösteriyor. Biz tartışmalı mevzulara girmiyoruz. Yıldız falına inanan var inanmayan var. Depremi Allahın yaptığına inanan var inanmayan var. Dünyanın yuvarlak olduğuna da inanan var inanmayan var. Biz ileri demokrat duruşumuzla kimseye dayatma yapmayız. Uçak füze diyoruz. Birlikteliğe ihtiyacımız var.

Hem evrim para getiriyor mu efendim? Bakın İngiltere’nin beşinci zengin adamı geldi, yüz milyonluk yatırım yapacakmış, onca banka arasından bizi seçti. Bizim de yirmi milyon koymamızı istedi. Bütün arkadaşlar cepte ne varsa döktük ama denkleştiremedik. Rezil olmamak için annemin bileziklerini bozduracağım; bilime feda olsun.

Popüler bilim yayınlarımız büyük atılımlarla devam edecek. Dünyaca tanınmış âlim Harun Yahya yayınlarımızın başına getirildi. “Yaradılış Atlası” isimli dev eser yayınevimizce basılacak. Bilim uğruna hiç bir masraftan kaçınmayacağız. Ayrıca “Sızıntı” dergisini yayın ailemize katıyoruz; bilimsel kalitemizdeki bu artış sayesinde bilimin nurunu daha geniş kitlelere yayacağız.

Kurumumuz bünyesinde girişim sermayesi şirketi kuruyoruz. Neden bizden de bir Heisenberg …tövbe tövbe, çok özür dilerim, bir Zuckerberg çıkmasın? Bilim dediğin para kazandırır. Matematikmiş, fizikmiş, evrimmiş, bunlara bu fakir milletin parası yok efendiler. Hobi olarak yapın, birşey demem. Biz uçak füze diyoruz, siz ne diyorsunuz. Bölücülüğün âlemi yok.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

19 Ocak 2012 tarihinde Akademi ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. "M-270 Yuksek Sosyetesi" muhabiri

    TupuTak baskani Incel Etiform’un catlayasiya besleyip semirttigi kiz kardesi “Mistress 270 makale” Telif Umman Derebeyli’yi tekrar kanatlari altina alip TupuTak baskan yardimcisi , TupuTak Filim Kurulu baskan yardimcisi , TupuTak Her Eve 270 Proce / 270 Makale Kurulu baskani ve TupuTak Amuduyla Goturme Kurulu baskani yapacagi gunler merakla beklenmekte. Karakedi fobisi kiz kardesi Toroslarin otesine kacirtinca nice zamandir hasret kaldilar birbirlerine.

  1. Geri bildirim: Devlet bilim kitabı basmıyorsa ne yapmalı? | Kaan Öztürk Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: