Şüpheci Melek’ten bir hatıra

Cesur bloglardan Şüpheci Melek ne yazık ki bir süre önce kapandı ve silindi. O blogda özellikle beğendiğim bir fotoromanın kaybolmasına gönlüm razı gelmedi, burada paylaşmak istedim. Çeviri Şüpheci Melek‘e aittir. Orijinali: http://i.imgur.com/1BXxi.jpg

“Kutu yalan söylemez. Bu bir ördek. Son parçayı da yerine koymadıkça ördek olmadığını ispatlamış sayılmazsın.” Meseleyi ne kadar güzel özetlemiş.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

16 Mart 2012 tarihinde Ateizm içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 15 Yorum.

 1. mehmet gültekin

  çok güzelmiş

 2. Çok sevimliymiş. Benim miniklere de sevmedikleri şeyleri yaptırabilmek için bu yöntemi kullanabilirim.:)

 3. Şüpheci Melek’teki bütün yazılar-yorumlar harika idi. Bir kısmını kopyalamıştım. Şimdi tümünü indirmediğime pişmanım. Bir de, Şüpheci Melek’in akıbetinden endişeliyim. Umarım iyidir.
  Size bu hatırlatma için teşekkür ederim.

  • Ferda Yamanoğlu

   Maalesef Şüpheci melek benim yorumlarımı harika bulmamış.Sadece hakaret etmeden fikirlerimi yazdığım halde,yorumlarım cevaplanmak yerine silinmiş.

 4. zamaninda evde internet olmadigi icin kaydetmistim site sayfalarini. sanirim hemen hemen hepsi var, bircok kisi kaydetmediginden yakiniyor kapanali. buyurun yukledim
  https://rapidshare.com/files/1504520340/şüpheci_melek.rar

 5. Çok güzel özetlemiş valla tıpkı bir ateistin tanrı yok deyipte tutturması gibi bir şey olmuş…
  Ördek 1: biz nasıl oluştuk,
  ördek 2: tesadüfen,
  ördek 1: nasıl yani bilimsel olarak canlılığın kendiliğinden ortaya çıkamayacağı ispatlanmışken ve bunu evrimci bilim adamları bile kabul etmişken bilemi kendi kendimize oluştuk!!!,
  ördek 2: evet ben öyle olduğuna inanıyorum,
  ördek 1: neyse sen inanmaya devam et… peki 1400 sene önce tanrı gönderdiği bir kitapta dağların hareket ettiğini bildirmiş bu na nediyorsun?
  ördek 2: bilmiyorum bana saçma geliyor.
  ördek 1: yani bilim yakın bir zamanda farketti bunu o zamanki teknolojiyle bilinmesi imkansız bir doğa olayını nasıl bilebilir ki?
  ördek 2: bilmiyorum dedim ya ama tanrı yok onu biliyorum.
  ördek 1: işte bilimin gerçekleri böyle olsa gerek…

  • Herkes tabii kendine göre yorumlamakta özgür. Gel gör ki dinsel ve bilimsel bakış simetrik değil. Bilim her zaman delile ve ispata dayanır.

   “Bilimsel olarak canlılığın kendiliğinden ortaya çıkamayacağı ispatlanmış” değil. Bilakis, çıkabileceği ispatlandı. Kaldı ki, canlılık nedir? Kendini idame ettiren bir kimyasal tepkimeler silsilesi. Bu tepkimeler olağanüstü ilginç de olsalar, sonuçta atomlar arasındaki cansız elektriksel kuvvetten ortaya çıkıyor.

   “Evrimci bilim adamı” diye bir terim yok. Evrimci olmayan bilimci yok çünkü. “Atomcu”, “kuantumcu”, “plaka tektonikçisi” diye bir ayrım olmadığı gibi. Bu “atlı süvari” gibi birşey. Delillere dayanarak kabul edilmiş gerçeklerde şuculuk buculuk olmaz.

   1400 sene önceki kitabı, hatırınız kalmasın, tanrının gönderdiğini varsayalım. Hadi hayal gücümüzü biraz daha zorlayalım ve kıta kayması teorisinden bahsettiğini varsayalım (ki şurada bu varsayımı daha güzel didiklemişler: http://pozitifateizm.wordpress.com/2009/09/26/kuranin-olmayan-mucizeleri-daglarin-hareket-etmesi-mucizesi/ ).

   Peki, 1400 senedir bu kitabı ezberleyen müslümanlardan neden bir tanesi bile tektonik plakaları keşfetmedi? Neden depremlerin bu sebepten gerçekleştiğini 20. yüzyılın müslüman olmayan jeologları keşfetti de, müslümanlar depremin hâlâ tanrının gazabı olduğunu zannedebiliyor?

   Evet, bilimin gerçekleri eksik. Ama bu eksikliği her zaman dinin tam ama yanlış açıklamalarına tercih ederim.

   • İşte Allahın gazabı bu, müslümanlar her şeyi Allaha bıraktılar bu sebeple çalışmadılar ve geride kaldılar. Linkindeki kıvırtmaca cevaplara çok güldüm ya, bide şöyle bir saçma açıklama yapılmıi dağlar değil dıtalar kayıyor doğal olarak dağlar kaymıyor kuran yanlış bilgi veriyor hahahah, sanki kıtalar kayınca dağlar yerinde duruyor ya, ancak durumu kurtarma çırpınışları bunlar, onuda geçtim bu bilginin kuranda ne işi var niye konulmuş bunu düşünmek lazım biraz… Var kardeşim evrimci bilim adamı var bir de evrimci olmayan bilim adamı var kiikisininde seçme şansı var yani bu bir kanıt deği gruplanabiliyorlar.Bilimsel din diyelim şuna kısacası.
    bilim canlılığın kendi kendine oluşamayacağını ispatladı aksini ispatlayacana kadar bu böyle… Tabi kıvırmaca teori içerisinde teoricikler, şimdi diyeceğim bir kutuya tahta çivi keyiç koysan 1.000.000 yıl çalkalasan sana masa çıkarmı? çıkmaz… çok basit bir masa bile çıkamıyorken canlılığı başlatacak o tek bir olasılığın çıkacağına inanıyorsan sana bir şey diyemem. Bilimcilerde buna inanmıyor zaten yapacak başka şeyleri yok.

 6. Direnç, evrim hakkında bilgin 0. Daha kitabın kapağını bile kaldırıp okumadığına eminim. Cansız maddeler ile canlı maddeler aynı değildir. Ayrıca mademki insanlar illa ki yaratılmışlar, o halde bizi Zeus yaratmıştır. Aksini kanıtlayamazsın. Şimdi ‘kanıt’ deyince Kuran ayetleri göstereceksin, biliyorum ama onlar kanıt olmuyor işte, inanç oluyor. Siz kutsal kitap ayetlerini kanıt zannettiğiniz için, İslam ülkeleri sürünüyor işte.

  Ayrıca, Allah’ı kim yarattı diye sorduğumuzda, kem küm etmekten başka bir şey yapamıyorsunuz değil mi? Allah yaratılmadıysa, insan da yaratılmamıştır. İkincisini kabul edemiyorsun, ama birincisini kabul ediveriyorsun hemen. Çünkü öyle inanmak istiyorsun. Bilimsel bir izahın yok.

  14 asır önce bir çöl bedevisinin yazdığı el yazmasını ‘hakikat’ zannediyorsun. Hâlbuki seni zorla Müslüman yaptılar, Türkleri de kılıçla Müslüman yapmışlardı. Sana tercih hakkı bile verilmedi. Ama sen daha yolun başındasın. Bu tür konular ileriki seviyelerde lazım sana. Sen daha konuya girememişsin bile. Sen önce konuya giriş yap, sorgulamaya başla, sonra gerisi gelir. Yoksa, böyle sana ezberletilenler dışında başka bir şey söyleyemeyen bir papağan olarak yaşayıp ölürsün. Dünyadaki insanların çoğu gibi yani.

  • Ferda Yamanoğlu

   ALLAH kendi kendine var olduysa evren ve insanı da bir yaratan olamaz,sorusu çok mantıklı bir sorudur.Açıklamayı büyük patlama getiriyor.Bilim, büyük patlama öncesine geçemeyerek acizliğini itiraf etti.Kuran da aynı şeyi yazıyor.”Sana ruhtan soruyorlar,ama ruh hakkında pek az bilgi verilmiştir” ayeti ,bazı şeyleri bilmemizin mümkün olmadığını yazıyor.Kuranın bu ayeti büyük patlama sayesinde ispatlandı.

 7. aziz kıvcı herfikrim tamam amatör araştırmacı olarak daha fazlasına ihtiyaç var sunumun yüzeysel anlaşıldıgını sanıyorum tel açıkça ve cesurca ama saygısızca asla ama asla

 8. 05365843538
  8 mutlaka bekliyoyorum bilgi vereyim;kutsal denilen kitapların tamamını hem okudum hem düşündüm bekliyorum lütfen

 9. Ferda Yamanoğlu

  Bu çöl bedevisi kara delikleri,dünyanın yörüngesinin ve kütlesinin değiştirilmesini,yerin katlar halinde yaratılmasını bilecek kadar da zeki.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: