RunMyCode: Tekrarlanabilir araştırma için bir portal

Tekrarlanabilir Araştırma” ekolü, yaptığınız araştırmada her ne şekilde olursa olsun (simülasyon, veri analizi, nümerik çözüm) bilgisayar kullanıyorsanız, yarattığınız kaynak kodunu makalenizle beraber paylaşmanız gerektiğini savunur.

RunMyCode, hesaplama ve yazılım içeren bilimsel bir çalışma yaptığınızda, yayınıza eşlik edecek bir web sitesi hazırlamanızı sağlayan yeni bir portal.

Oluşturduğunuz site yazdığınız programları barındırmakla kalmıyor, onların interaktif şekilde çalıştırılmasını da sağlıyor. Programınız için gerekli giriş parametrelerini tanımlayarak bir grafik arayüz oluşturabiliyorsunuz. Programlar RunMyCode bilgisayarlarında çalıştırılıyor ve kullanıcı için bir rapor üretiyor. Elbette kullanıcılar isterlerse kaynak kodlarını da alabiliyorlar.

Sitenizi yaratırken kaynak kodunun nasıl çalıştığını, giriş ve çıkış parametrelerinin ne olduğunu belirlemeniz bekleniyor. Ayrıca örnek (demo) giriş verisi de vermeniz tercih ediliyor; böylece yazılımı denemek isteyen ama veri olarak ne yazacağını bilemeyen kullanıcılara bir başlangıç noktası sağlıyorsunuz.

Sitenizi 15 ila 45 dakika arasında hazırlayabiliyorsunuz, ama hemen devreye girmiyor. Önce bir bilimsel denetlemeden geçiyor, sonra da yazılımın uyumluluğu için teknik denetleme yapılıyor. Siteniz ancak bu denetlemelerden sonra açılıyor.

RunMyCode daha başlangıç aşamasında, ama gerek görsellik gerek kullanılabilirlik olarak üstün kalitede bir site. Eğer tutarsa (ki birkaç bilimsel kurum tarafından desteklendiği için tutma ihtimali yüksek) bilim üretimine büyük katkısı olacak.

Dezavantajlarından biri, programları sadece Matlab, R veya SAS dillerinde kabul etmesi. C, Java, Fortran, Python vs. şimdilik yok.

Başka bir dezavantajı alan sınırlaması. Sadece iktisat, işletme, ve istatistik alanlarındaki çalışmalar mevcut. Tahminimce bilimsel denetleme aşamasındaki uzmanlık sadece bu alanda. Veya belki sistemleri fen/mühendislik alanlarındaki daha yoğun hesaplama işlerine henüz hazır değildir. Zannediyorum sistemi oturtup otomatikleştirdikten sonra başka alanlara da açılırlar.

Bilimsel çalışmalarınızda simülasyon, algoritma geliştirme, veri analizi gibi işler yapıyorsanız bir gözünüz RunMyCode üzerinde olsun.


Bu vesileyle, tekrarlanabilir araştırma hakkında Scientific American’da çıkan “Secret Computer Code Threatens Science” başlıklı yazı da ilginizi çekebilir.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

15 Nisan 2012 tarihinde Bilimsel Programlama içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: