Açık Bilim yazıları

Çevrimiçi bilim dergisi Açık Bilim‘in Haziran sayısında iki yazım yayınlandı.

Birincisi Gerard O’Neill’in 1970’lerde planladığı uzay yerleşimleri hakkında bir yazı. Bu konuya çok eskiden beri merakım vardır. Üniversitede öğrenciyken bir hocanın kapısının önünde atılmış dergiler görmüştüm. Aralarında, O’Neill’in bu konudaki ilk makalesinin basıldığı, kapağında bir uzay istasyonunun temsili resmi bulunan Physics Today (Eylül 1974) dergisi de vardı. Bilim kurgunun gerçekleşmeye bu kadar yakın olduğunu görünce heyecanlanmıştım. O dergiyi uzun zaman sakladım, ama sonunda ne yazık ki kaybettim. İlgilenirseniz orijinal makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Şimdilerde uzay girişimleri yine canlandı, ama bu sefer özel teşebbüs eliyle. Geçen ayın sonunda ilk özel uzay aracı olan SpaceX Dragon Uluslararası Uzay İstasyonu’na sevkiyat yaptı. (Yola çıkışındaki şamataya bakan Mars’a gidiyor zannederdi hani.) Orta vadede asteroidleri eşeleyip maden çıkarma planları da yapılıyor. Böyle giderse bir bakarsınız uzay kolonileri gerçek olur.

İkinci yazım ise Venüs geçişi hakkında. Uzay kolonileri yazısını bitirdikten bir süre sonra, Venüs’ün 6 Haziran sabahı Güneş’in önünden geçeceği haberini okudum. Çok heyecanlandım diyemem; hatta “ne olmuş” havasındaydım. Ama konuyu azıcık deşelediğimde iş değişti: Bu geçişin bilim tarihinde çok önemli bir yeri varmış, Dünya-Güneş mesafesini (astronomik birimi) belirlemek için Venüs geçişi gözlemleri kullanılmış, hem de büyük bilimsel seferlerle. Sadece bu geçişlerin tarihi hakkında yazılmış kitaplar bile var. Sıkıcı görünen bir şeyin altından bazen çok ilginç hikayeler çıkabiliyor.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

03 Haziran 2012 tarihinde Not Defteri içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: