İlahiyat fakülteleri ve öğretmenlik

Memlekette öyle fakülteler var ki, sırtları kesinlikle yere gelmez, mezunlarının iş bulması için büyüklerimiz ellerinden geleni artlarına koymazlar.

YÖK’ün 10 Mayıs’da aldığı karara göre din öğretmenliği bölümleri eğitim fakültelerinden alınıp ilahiyat fakültelerine bağlanıyor. Din dersi öğretmenlerinin daha donanımlı olması imiş maksat. Nedense eğitim fakültelerinde olunca “ciddi sorunlar yaşanıyor”muş.

İyi de, pedagojik formasyon tartışması daha yeni yapılmadı mı? Fen-Edebiyat fakülteleri öğretmen yetiştirmeye uygun değil de İlahiyat fakültesi neden uygun?

Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi (bu da yeni birşey galiba) başkanı, “Eğer hocaları dışarıdan geliyorsa bölümün de bizde olmasının bir anlamı yok” demiş. Fizik, biyoloji, matematik öğretmenliği bölümlerine dışarıdan hoca gelmiyor mu? Eğitim fakültesi öğrencileri zaten branşlarının bilimsel derslerini ilgili bölümden alırlar, eğitim derslerini de kendi fakültelerinden. Bu şekilde hocalar ters yöne, eğitim dersi vermeye İlahiyat fakültesine gitmeyecekler mi? Gitmeyeceklerse öğrenciler eğitim dersleri almadan mı din öğretmeni olacaklar?

İlahiyat mezunu öğretmen daha donanımlı oluyorsa, Fen-Edebiyat fakültelerinin pedagojik formasyonu niye kaldırılıyor? Aynı mantıkla diğer öğretmenlikler de Fen-Edebiyat fakültelerine aktarılabilirdi.

Uzmanlar pedagojik formasyon yetmez diyedursun, formasyon bile almayan din hocaları yetişecek galiba. Ne ballı fakülteymiş şu İlahiyat.

Başbakan “Her üniversite mezunu iş bulacak diye birşey yok” buyurmuştu. Milli intihal bakanı Ömer Dinçer de şimdi “Türkiye’de üniversite okumak, eğitim fakültesinden mezun olmak illa devlette öğretmen olacağım diye motive edilecek bir olay değildir. Bütün iletişim fakültelerinden mezun olanlar gazetecilik mi yapıyorlar, bütün işletme fakültesinden mezun olanlar pazarlamacılık, maliyeden mezun olanlar Maliye Bakanlığı’nda mı çalışıyor?” diyerek başka işler bulmaya yönlendiriyor (cümle bozukluğu bakana aittir). Ama İlahiyat fakültesine girenlere iş yaratmak için atılmayan takla yok maşallah.

Başbakan yardımcısı daha dün İlahiyat fakültelerinin sayısının ve kontenjanının artacağı “müjdesini” verdi. Fırsatı kaçırmayın gençler. Sonunda iş bulacağınız şüpheli iken fiziğe girip denklemlerle boğuşacağınıza, edebiyata girip yüzlerce kitap okuyacağınıza, girin ilahiyata, bir tek kitap okuyun, hocanın dediğini ezberleyin, rahatlayın. Hem diğer meslekler gibi yenilikleri takip etme derdi yok, hem de iş güvencesi var.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

06 Haziran 2012 tarihinde Akademik Hayat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 5 Yorum.

  1. ilahiyatcilara formasyon veriliyormu

  2. Kaan öztürk efendi İlahiyat fakültesi en az 7 fakültenin derslerini okumaktadır bir kitaptan kastınız sanırım KuR’AN ilahiyat fakültesindeki dersleri öğrenmenizi size tavsiye ederim bu kadar insan gözü kör olmamalı .Araştırmadan cahilce yazılmış bir yazıdan öteye geçemez bu yazı

  3. İlahiyat derslerini araştırmanızı öneririm .. En az 7 fakülte okuyup da boşta mı kalsın insanlar Kaan bey .. Ne mutlu Kur’an rehberiyle yetişmiş gençler .. Türkiye inşaallah bu sistemle daha güzel yarınlara ulaşacak .. Göreceksiniz ! Açın gözünüzü lütfen ..

  4. Eskiden ilahiyat okuyanların yılda sadece ” 2 ” si atanıyorken kimse ağzını açmıyordu ama .. Buna ilahyatçılar da dahil .. Şimdi garibanları sevindirecek bi haber gelmiş .. bu mu battı gözünüze ?!

  5. Ben bir ilahiyat öğrencisiyim emin olun tek bir kitaptan ibaret değil eğitimim bu bölümde milyonlarca soruyla karşılaşırsınız Allah sünnet melek var yok tüm bildiklerimiz yalanlanir kimilerinin ölümüne savunduklarını birileri bir kalemde siler ben ilahiyat öğrencisiyim ama gazeteci olacağım amacım tek bir kitabı en iyi şekilde anlamak ömrümü adadığım kuarani ve yaratıcısını ilahiyatta bir iş bulma kapısı olarak bakmayın ilahiyatta hayatı anlamak anlamlandırmak olarak bakin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: