Çok atıf istiyorsanız matematiği az tutun!

Kutsal inek haline gelen atıf sayılarını komik hale düşüren her habere bayılıyorum. Scientific American bloglarında Evelyn Lamb yazmış: Bilimciler de bizim gibi! (Onlar da denklemleri sevmiyorlar.)

PNAS’da yayınlanan yeni bir çalışma, ekoloji ve evrimsel biyoloji yayınlarında matematiksel içeriğin atıfları nasıl etkilediğine bakmış. Ayrıntısına girmeyeyim; sonuçta görmüşler ki sayfa başına bir denklem fazla koymak atıfları %28 oranında azaltıyor. Ama makalenin sonundaki ek kısmına sürgün edilen denklemler atıf sayısına etki etmiyor. Denklem okumak kimseye çekici gelmiyor tabii.

Biyologların matematikle araları özellikle iyi değildir tabii. Muhtemelen fizikte atıflar böyle düşmez (hatta korelasyon ters dönebilir; az denklemi olan makaleye az atıf gelebilir.) Yine de genel olarak ne kadar az denklem okusak o kadar iyi tabii.

Neyse, bundan sonra az atıf aldığımız için üzülmeyelim, “teorik olduğumuz için bizi anlamıyorlar” deriz biter.

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Halen özel sektörde veri bilimci olarak çalışıyor ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi.

28 Haziran 2012 tarihinde Akademik, Akademik Yayıncılık içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: