Nature El Naschie davasını kazandı

Elsevier’e bağlı Chaos,Solitons&Fractals’ın efsanevi (!) editörü El Naschie‘nin marifetleri 2008’de Nature dergisinde duyurulmuştu. Hemen ardından El Naschie dergiye ve makalenin yazarı Quirin Schiermeier’e karşı hakaret ve karalama davası açtı. Dava üç yıl sürdü ve bu hafta içinde sonuçlandı: Hâkim davacıyı hiç bir konuda haklı bulmuyor, haberi kamu yararına yönelik sorumluluk sahibi gazetecilik olarak değerlendiriyor.

Resim: elnaschiewatch.blogspot.com

Davayı inceleyen yargıç, 1993 ile 2008 arasında CSF’de 290 makalesini yayınlayan El Naschie’nin baş editörlük görevini istismar ettiğine, makalelerinin hakem incelemesinden geçip geçmediğine dair hiç bir belge sunamadığına, haberin hakemli dergilerin dürüst işleyişi ve bu dergilerin editörlerinin sorumlulukları gibi konular hakkında kamuoyunu bilgilendirme amaçlı olduğuna hükmediyor.

Bu uzun ve masraflı dava, İngiliz yasalarının hakaret ve karalama konularındaki bazı dengesizliklerini de tekrar göz önüne sermiş. Anlaşılan İngiltere’de bu konudaki eskimiş kanunlar, hakaret davalarında davacıya büyük avantaj sağlarken, davalıya büyük zorluklar çıkarıyorlar. Bireyler ve güçlü çıkar grupları dava tehdidi kullanarak kusurlu ürünler hakkında konuşulmasını engelleyebiliyorlar.

Sözgelişi, bilim yazarı Simon Singh çıkıkçıları (chiropractor) eleştirdiği bir yazı sebebiyle dava edildi (dava sonradan geri çekildi). Kardiyolog Peter Wilmshurst NMT isimli bir tıbbi malzeme şirketinin gazabına uğradı, dört yıl süren dava NMT’nin kapanması sebebiyle düştü. İş o dereceye varmış ki, başka ülkelerin vatandaşlarının dava açmak için İngiltere’ye gelmesiyle ülkede bir “hakaret davası turizmi” oluşmuş.

Bu davalar artık bilimsel ifade özgürlüğüne ve halkın haber alma özgürlüğüne müdahale haline gelmiş. Eleştirinizde haklı bile olsanız, masrafları karşılayacak paranız ve karmaşık hukuki işlemlere dayanacak sağlamlıkta sinirleriniz yoksa kazanmanız çok zor. Dava açma tehdidi bile insanları susturmaya yetiyor. Nature davası üç yıldan fazla sürmüş ve mahkeme masrafları 1,5 milyon sterline (4,2 milyon TL’ye) ulaşmış. (Davayı kaybettiği için bu masrafları El Naschie ödeyecek.) Bu ve benzeri sebepler yüzünden İngiliz hakaret yasalarının reformu için bir kampanya başlatılmış.

Bizim böyle şeyleri anlamamız zor tabii. Bizim memlekette kimseye fikrini açıkladığı için hakaret davası açılmaz, her türlü eleştiri olgunlukla karşılanırAkademik özgürlükler ve halkın haber alma özgürlüğü garanti altındadır. Özellikle siyasetçilerimizin engin hoşgörüsü dünyaya örnektir. İleri demokrasi ile köhne bir krallık arasındaki fark bu işte!

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Halen özel sektörde veri bilimci olarak çalışıyor ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi.

13 Temmuz 2012 tarihinde Akademik, Akademik Sahtecilik içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Hi Kaan, El Naschie should pay £ 1.5 million, but I don’t think he will. 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: