Derleme

Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.


Neredeyse bütün sayıların içinde “3” rakamı vardır desem tuhaf kaçabilir. Ne de olsa tek basamaklı sayılardan sadece biri 3. İki basamaklı sayıların ise sadece 19 tanesinde 3 rakamı var.

Ama sayılar sonsuz, ve gitgide daha büyük sayılara çıktıkça sayının en az bir “3” barındırması kaçınılmaz oluyor. Aşağıdaki video bunun nasıl olabildiğini açıklıyor, ve matematikteki “neredeyse hepsi” kavramına güzel bir örnek teşkil ediyor.

Elbette “3” rakamında özel birşey yok. Aynı mantıkla, neredeyse bütün sayılar “7” rakamını da, bütün diğer rakamları da barındırıyor.


Akademik mizah. “Big Bang Theory”yi beğendiyseniz, mizah duygunuzu daha da uzmanlaştırabilirsiniz.


Albert Einstein, Gandhi hakkında radyoya demeç veriyor. Büyük adamın müzikal Alman aksanlı sesini ilk kez duydum.

(Kaynak: oldradioworld.com)

I believe that Gandhi’s views were the most enlightened of all the political men in our time. We should strive to do things in his spirit: not to use violence in fighting for our cause, but by non-participation in anything you believe is evil.


Nikon Small World mikro-fotoğraf yarışmasına her yıl olağanüstü resimler katılıyor. Tabiatın güzelliğinin sadece dağlar ve ormanlardan ibaret olmadığını görmek için birebir.


Ömrünün büyük kısmını önceki yüzyılda geçirmiş olanlar bilir; eskiden 2000 yılının bir sihri vardı. Yirmibirinci yüzyılda çok farklı bir hayat olacağını hayal ederdik. Yirminci yüzyılın kanlı vahşetine rağmen (belki de bu yüzden), o yüzyılın insanları gelecekten müthiş şeyler beklerlerdi.

Geçmişte bugünün nasıl hayal edildiğini okumaktan hoşlananlar Smithsonian bünyesindeki Paleofuture blogunu beğeneceklerdir. Blogun arşivini de (www.paleofuture.com) ihmal etmeyin.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

28 Ekim 2012 tarihinde İlginç Şeyler içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Burayı gerçekten sevdim, hemde çok sevdim, ellerinize sağlık hocam 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: