Asimov ve online eğitimin faziletleri

Isaac Asimov 1988’de yapılan bir röportajda, bugün online eğitim dediğimiz sistem hakkında konuşuyor. (@neselibeyin‘e teşekkürler.)

Bazı satır başları:

Her evde dev kütüphanelere ulaşılabilen bilgisayar bağlantısı bulunduğunda, herkes her soruyu sorabilecek ve cevap alabilecek, ne kadar aptalca görünürse görünsün ilgilendiği her konuda başvuru malzemesi bulabilecek. Kendiniz soracaksınız, kendiniz arayıp bulacaksınız, gelişmeleri takip edeceksiniz, kendi evinizde, kendi hızınızda, kendi istediğiniz yönde, kendi istediğiniz zamanda.

İşte o zaman insanlar öğrenmekten zevk alacak. Bugün eğitim denilen şey zorlamadır. Herkes sınıfta aynı şeyi, aynı günde, aynı hızda öğrenmeye zorlanıyor. Oysa herkes farklıdır. Bazıları çok hızlıdır, bazıları çok yavaş, bazıları da yanlış yöndedir. Okulu kaldıralım demiyorum, ama okulun yanı sıra, onlara kendi eğilimlerine göre öğrenme fırsatı verin.

Eğitim sadece gençler için değildir. İnsanlar eğitimin bitirebilecekleri bir şey olduğunu, bir olgunluğa geçiş ayini olduğunu sanıyorlar. Böylelikle okulu hatırlatan her şeyin – okumak, fikir yürütmek – çocuk işi oluyor. Çocuklar da bu bakışın farkında: Orada sadece çocuk oldukları için mecburen bulunuyorlar, dışarı kaçmak istiyorlar. Hatta okulu bırakanlara “erken gelişmiş adam” gözüyle bakılıyor.

Bu şekilde herkesin daha fazla öğrenmemeyi iple çekmesine, ileride öğrenme çabasına girmelerinden utanmalarına neden oluyorsunuz. Herkesin kendi başına kendi istediği şeyi öğrenebileceği bir sisteminiz varsa insanlar öğrenmekten zevk almaya başlarlar. Zevk aldığınız şeyi yaşınız ilerledi diye bırakmazsınız. Kırk yaşını geçtiniz diye tenis oynamaktan veya sevişmekten vazgeçiyor musunuz?

Öğrenmeyi, ufuklarını genişletmeyi tercih eden bireylerin mistisizm arayışına girmeyeceklerini düşünüyorum. Kimbilir kaç kişi bir arayış içindeyken ulaşabildikleri tek şey sadece mistisizm olduğu için mistik şeylerin peşinden gitmiştir.

Mistisizmden rahatsız olmamın sebebi dolandırıcılardan rahatsız olmamın sebebiyle aynı. Birisine sahte hisse senedi satıp karşılığında para almak bana doğru gibi gelmiyor. Ve mistiklerin yaptığı da bu; insanlara sahte bilgi satıyorlar ve para alıyorlar. Kişi kendini iyi hissediyor olabilir. Belki astroloji ona güven veriyordur. Sahte hisse senedini alan da önünde ışıltılı, yaldızlı bir şey görüyor, paraya çevirmeyi denemediği sürece senet ona kendini zengin hissettiriyor. Ama bu bir mazeret değil, hisse yine de sahte. Keza, mistiklerin verdiği de sahte bilgi.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

09 Ocak 2013 tarihinde İlginç Şeyler içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Issac Asimov gerçekten çağının ötesine geçmiş bir bilim insanıdır. Bilinmeyen Tehlike isimli kitabında evrenin oluşumundan tutun da, evrim kuramına kadar geniş çeşitlilikteki karmaşık bilimsel konuları 10 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği yalınlıkta açıklamıştır. Bu kitap hala başucumdadır… Kısaca bu adam bana bilimi sevdirdi.

    Hatırlatma için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: