OpenStax, Processing

Geçen hafta TÜBİTAK’ın açık ders kitapları için proje çağrısından bahsetmiştim. Güzel bir teşvik; amacına ulaşırsa sadece Türkçeye yeni teknik kitaplar kazandırmakla kalmayacak, etkileşimli eğitim malzemelerini de çoğaltacak.

Bu arada aklıma bir alternatif daha geldi. Rice Üniversitesi’nin OpenStax College projesi çeştili alanlarda açık erişimli ders kitapları hazırlıyor. Bu kitaplar ciddi bir incelemeden geçerek yüksek bir kaliteyle yazılmış. Bir üniversite dersinde rahatça ana kitap olarak kullanılabilirler. Şimdilik fizik ve sosyoloji kitapları hazır, biyoloji ve anatomi konularında üç kitap yakında çıkacak.

Daha dar kapsamlı ve küçük ölçekli, ama yine özenle hazırlanmış bilgi kaynakları yine Rice’ın Connexions projesinde bulunabilir.

Sıfırdan kitap yazmak yerine, Creative Commons lisanslı bu kitaplar tercüme edilebilir, etkileşimli malzeme eklenerek zenginleştirilebilirler. TÜBİTAK’ın şartnamesine uymaz tabii; ayrı bir çalışma olacak. Dahası, hazırlanan etkileşimli malzeme orijinal kitaba da eklenebilir. Böylece dünya çapında bir hayır işlemiş olursunuz.

Java üzerine inşa edilmiş bir görsel programlama çerçevesi olan Processing programlama diliyle yeni tanıştım. Henüz öğrenme fırsatım olmadı ama görsel olarak çok etkileyici uygulamalar hazırlanabiliyor. Hazırladığınız yazılımı JavaScript ve HTML5 canvas elementine dönüştürüp web sayfası veya EPUB belgesi içine ekleyebiliyorsunuz.

WordPress.com betik eklemeye izin vermediği için bu sayfaya bir örnek koyamıyorum ama şurada güzel bir uygulama var.

Processing ile programlamayı öğreten bir video dizisinin ilk bölümünü buradan seyredebilirsiniz.

Daniel Shiffman’ın “The Nature of Code” kitabı tam da bu yaklaşımla hazırlanmış. Kitapta biraz fizik, biraz karmaşık sistemler, biraz simülasyon var. Shiffman’ın asıl amacı programlama öğretmek; bunun yüzden kitapta Processing kodları ve animasyon/simülasyonlar yanyana. Hem etkileşimli kitaplara örnek olan, hem de Processing öğreten için harika bir e-kitap.

Processing’den ve “The Nature of Code”dan haberdar olmamı sağladığı için Emre Sevinç üstadıma teşekkürler.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

28 Mart 2013 tarihinde Bilimsel Programlama içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Yararlı bir yazı olmasından dolayı teşekkür ediyor , önerilerinizin dikkate alınması durumunda güzel bir iyileştirme zinciri olacağını tahmin ediyorum.

  1. Geri bildirim: diye başlamışla… | paylasimintekveyeniadresi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: