“Birkaç tane çapulcu”

BLvWT1NCYAIPyD1

Günlerdir haber akışını seyretmekten kendini alamıyor insan. Haber dediysem, başta Twitter elbette. NTV, CNN Türk, Habertürk kanalları, ve ilişkili gazeteler kendilerini çok fena rezil ettiler. İyi de oldu.

Ne gazeteciyim, ne de olayların göbeğindeyim, ama kendimce gördüklerim var, olayları takip etmekten de uyku tutmuyor zaten. Tuttuğum birkaç notu zapta geçireyim.

İki gün önce Tayyip Erdoğan konuştu. Bütün Türkiye’nin ayağa kalkmasına gözünü kapamış olan “haber” kanalları, onun konuşmasını ortak yayınla naklen yayınladılar. Ona göre eylemciler “birkaç tane çapulcu” imiş.

Bu “çapulcu”ların resimleri internette bol bol bulabilirsiniz. Derli toplu derlemelerden biri burada.

31 Mayıs-1 Haziran gece yarısı 01:00’de Erenköy Bağdat Caddesi’ndeydim. Önce yüzlerce, sonra binlerce kişi şarkılarla, “Tayyip istifa!” sloganlarıyla Kadıköy’e yürüdü. Bazıları “cadde çocuğu”, deri ceketli, motosikletli. Bazıları İçerenköy delikanlısı. Bazıları altmışında büyükanne, başka zaman olsa “çocuğum eylemlere karışma” der, ama şimdi evladıyla beraber gecenin bir vakti kilometrelerce yürümeye gelmiş. Ortak yanları bıkkınlıkları, hepsinin “yeter!” demesi. Hayatımda hiç bu kadar heyecan verici birşey görmemiştim.

Yürüdükçe kalabalık arttı. Fenerbahçe stadına geldiğimizde yolun hafif rampası sayesinde kalabalığı bütün olarak görebildim. Yaklaşık on bin kişi olduğunu tahmin ettim. Bir o kadar da İstanbul’un başka semtlerinde olduğunu öğrendim: Altunizade, Ataşehir, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Yeşilköy,… Ayrıca Ankara, İzmir, Eskişehir, Kocaeli,…

“Birkaç çapulcu”!

Fenerbahçe stadına gelince kalabalık bir grup yürüyerek Taksim’e gitmek üzere otoyola girdi. Köprüden yürüyerek geçtiler.

18b524bb4

bogaz_koprusunu_gectiler_h140099

O gece Türkiye uyumadı. Cumartesi günü İstanbullular yollara döküldü. Kadıköylüler rıhtımı hıncahınç doldurmuştu. Vapurlar arka arkaya geliyor, içinde kıpırdayacak yer kalmayıncaya kadar dolup hareket ediyorlar, yine de kalabalığı eritemiyorlardı.

Dolmabahçe, Maçka sırtları, Gümüşsuyu yürüyen eylemcilerle doluydu. Öğleden sonra Taksim’e ulaşım açılmıştı. Akşamüstüne kadar sadece Taksim meydanı değil, İstiklal ve Sıraselviler caddeleri de tıklım tıklım dolmuştu. Çeşit çeşit insan birarada oturuyorlardı. Meydanda yürünecek yer yoktu.

taksim2

“Birkaç çapulcu”!

Bu arada Beşiktaş’ta polis dehşet saçmaktaydı. Beşiktaş’ta yaşayanlar gazdan kaçanlara yardım ettiler, evlerini açtılar, ilk yardım sağladılar. Ne zaman görülmüş kendi halinde insanların kapılarını birkaç çapulcuya açtığı?

Akşamları her sokaktan gürültüler yükseliyor. Düdükler, vuvuzelalar, kornalar, tencereler…

Bunlar “birkaç çapulcu” imiş. Mızrak çuvala sığmayınca “marjinal gruplar milletimizi kandırıyor”a çeviriyorlar. Şimdiye kadar hangi marjinal grup bu ölçüde bir kitle yaratabildi? Bunu yapabilen bir gruba “marjinal” demek çelişki değil mi?

Gerçek tam tersi. Gezi Parkı direnişi, hiç bir grup tarafından başlatılmaması sayesinde bu kadar büyüyebildi. Burada şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir sosyal dinamik çalışıyor. Hiç kimse bu dinamiği tanımıyor, hazırlıksız. Partiler veya diğer organize siyasi gruplar bu yeni kavrama ayak uyduramıyor, halkın gerisinde kalıyorlar.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

04 Haziran 2013 tarihinde Politika içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: