Duran adam

Polis zoruyla boşaltılan Taksim’de bir adam. Polis değil, belediye işçisi değil. Yüzünü AKM’ye dönmüş, elleri cebinde duruyor. Sadece duruyor.

duranadam2

Saat 20:30’da başladığı söyleniyor, bu yazıyı yazdığım sırada (01:30) hâlâ duruyor. Konuşmuyor, kıpırdamıyor. Polisler geldiler, çantasını aradılar, kılı kıpırdamadı. Duruyor.

duranadam

Twitter patladı, #duranadam hashtagi dünya çapında birinci sıraya oturdu. Gecenin bir yarısı, yarın iş var, ama ülke çapında insanlar bilgisayar ve TV (Halk TV) başında, bir adamın dimdik ayakta, kıpırtısız durmasını seyrediyor. Gelen tweetleri okumaya yetişilmiyor.

Geceyarısına doğru, haberler yayıldıkça daha fazla insan duran adamın yanına gelmeye ve durmaya başladılar. Polisler müdahale eder diye korkanlar var, ama insanlar kendilerini alamıyorlar.

duranlar2duranlar3

Büyülenmiş gibiyiz. Ne muhteşem, ne şaşırtıcı şeyler çıkıyor bu direnişten.

Hareketli ve heyecanlı günlerden sonra gelen sessiz ve sakin bir eylem, Beethoven’ın beşinci senfonisi gibi. Meşhur “ta ta ta taam” motifi ile kader kapıyı çalar, bir fırtına içinde oraya buraya savrulduğunuzu hissedersiniz. Sonra bir an bütün enstrümanlar susar, tek başına klarnet yumuşak ve rahatlatıcı bir melodi çalar. Sadece birkaç saniye sürer ama dinleyeni çarpan bir sükûnet sağlar. Ardından kaderin fırtınası bütün kuvvetiyle yeniden başlar.

Bizim kaderimizde tekrar bir fırtına olup olmadığını bilmek mümkün değil, bekleyip göreceğiz.

Dimdik duran bir insan çok şeyi değiştirebilir.

936927_545120545551921_1150030266_n

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

18 Haziran 2013 tarihinde Politika içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 3 Yorum.

  1. kesinlikle öyle yeterki dimdik durabilelim.

  2. teşekkürler en sondaki resim çok güzelmiş.

  1. Geri bildirim: diye başlamışla… | paylasimintekveyeniadresi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: