Direnme kuantum, teslim ol!

schrodinger-cat-equationYıllar önce (geçen yüzyılda) üniversitenin üçüncü sınıfındayız, Modern Fizik dersi alıyoruz. Sevgili Metin Arık hocamız Schrödinger denklemini anlattı, örnekler gösterdi, sonra eski bir hikaye anlatmaya başladı.

12 Mart darbesinden sonra sokaklarda adım başı polis ve asker kol geziyor, gelen geçeni arıyorlarmış. Bir fizik öğrencisi de okula gitmek üzere yola çıkmış. Bir gün önce kuantum fiziği ödevini yapmış, kağıda denklemleri doldurmuş, derste teslim edecek. Polisler genci durdurmuşlar, yasak yayın filan var mı diye aramak için çantasını açtırmışlar.

Ödevi almışlar ellerine, kargacık burgacık matematikten birşey anlamasalar da, denklemlerdeki gizli mesaj kül yutmaz polisimizin gözünden kaçmamış: “Bu orak çekiçler ne? Komünist misin sen?”

Genç fizikçi “aman abi, bu fizik denklemi, alâkası yok orak çekiçle” demiş ama faydasız. Alıp karakola götürmüşler. Komiser de birşey anlamamış, ama çocuğun ısrarı üzerine bir şekilde bir fizik öğretmeni bulmuşlar. Öğretmen kâğıtlara bakıp  “ha evet, vardı böyle şeyler” deyince çocuğu salıvermişler.

(Kendimce süsleyerek anlattım, hatalardan Metin hoca sorumlu değildir.)

Merak ettiyseniz, elle yazılmış kuantum dalga denklemleri şöyle birşey. Dikkatle bakarsanız sahiden de bir yığın orak-çekiç görürsünüz. Aslında o işaret Yunan alfabesinin \psi (psi) harfi; dalga fonksiyonunu temsil ediyor.

ElessthanV0Metin hocanın hikayesinin aklıma gelmesine Birgün gazetesinin dünkü manşeti sebep oldu. Ayrıntılı haber burada.

direnkuantumİnsanın içinden tarih tekerrürden ibarettir demek geliyor, ama değil aslında. Çok şükür artık askeri darbe yaşamadığımız için bir fizikçinin “örgütsel döküman”ları savcılığın iddianamesine kadar taşınabiliyor, karakoldan geri dönmüyor.

Savcılarımız pek uyanık, pek cevval, maşallah. Ya muhalefet kuantum fiziği yoluyla telekinezi uygulamayı öğrenirse? Şimdi başbakanlık danışmanı olan kişi telekinezi ile başbakana suikast düzenlendiğini söylememiş miydi? Tedbir almak en iyisi, bravo!

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

28 Eylül 2013 tarihinde Not Defteri içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: