Kuvvetler ayrılığı ilkesinin mükemmel özeti

Biraz geç oldu ama, geçen haftanın rezaletlerinden birine dair bir not düşmem lâzım, bir kenarda bulunsun.

Başbakan müsteşarı (sonra İçişleri bakanı yapıldı) Efkan Ala ile BTK başkanı Tayfun Acarer telefonda konuşuyor. Bir gazetecinin web sitesinin kapatılmasını istiyor Ala. Acarer her şeye rağmen tereddütlü. Ala Acarer’i iknaya çalışmaktan bıkıyor, kestirip atıyor:

Ya kardeşim biz yasa yapan yeriz, gerekirse hangi yasa yapılıyorsa onu yapar, sizin yaptığınızı suç olmaktan çıkarırız. Merak etmeyin siz, anlatabildim mi? Koca %50 oy almış partinin idaresini söylüyorum ben, boş ver gerisi, siktir et afedersin. Hiç önemli değil.

Montesquieu’dan beri yazılmış binlerce cilt tumturaklı siyaset teorisi kitabı içinde, kuvvetler ayrılığının önemini bu kadar açık ve veciz biçimde, hem de siktir et gibi renkli bir ifadeyle anlatan bir cümle bulunabileceğinden şüpheliyim.

Ha, bir de aynı kişinin, “Derhal bu adam alınsın. Savcı birşey diyorsa savcıyı da alın.” diye bir talimatı da var valiye, tüy diken.

Örtbas edilen yolsuzlukları, kadrolaşmaları, polis şiddetini, insanları öldüren ve hesap vermeyen devlet görevlilerini, ruhu satın alınmış gazetecileri, hayatımızın zorbalıkla dinselleştirilmesini, doğanın pazarlanmasını, tarihin betonlanmasını, velhasıl son on yılda olup biten herşeyi anlamanın anahtarı, yukarıdaki birkaç cümlede saklı.

Ders kitaplarına girmesi lâzım bu mükemmel özetin.

montesquieu-legislativeandexecutive

“Yasama ve yürütme güçleri tek bir kişide veya tek bir yönetici zümrede toplanırsa özgürlük mümkün değildir.” – Charles de Montesquieu

Videolar:

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

19 Mart 2014 tarihinde Politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: