Bıkkınlık

Üç aydır yeni birşey yazmadım. Yazasım gelmedi. Çok şey oldu malum, seçim sonuçları, 1 Mayıs, Soma faciası, Gezi yıldönümü, Lice, ve şimdi de güneyimizdeki yobaz ordusu. Ama burası bir haber sitesi değil elbet; daha ufak ama bu blogun konularına daha yakın zırvalıklar da var: Ankara hayvanat bahçesi müdürünün Tübitak’a atanması, İÜ fizik bölümündeki müthiş başarılı araştırmacılara yapılan mobbing gibi. Fakat birincilerin yanında ikinciler çok önemsiz kalıyor; Titanik batarken kemancının akortsuz çalmasından şikayet etmek gibi. Birinciler hakkında ise yeni bir lafım yok. Hep aynı rezillik çıta yükselterek tsunami misali üzerimize geliyor işte. Söyleyecek şey kalmadı. helpless1

Olan biteni gören dürüst insanların ruhu çok yoruluyor. İliklerine kadar “bu böyle sürmez, süremez, birşey değişmeli” diye hissediyorsun, ama hiç bir şey değişmiyor. Adalet duygun isyan etse de elin kolun bağlı, çıkış yolları kapatılmış. Çıldırır insan. Çıldırmamak için de kafayı başka şeylere vermeye çalışıyorsun.

Soma’da göz göre göre ihmal yüzünden 301 (307? 350?) can gittikten sonra arkadaşlarımdan biri “yarın insanlar hiç bir şey olmamış gibi işlerine gidecekler” diye hayıflanmıştı. Aslında bir şey olmamış gibi değiliz, aklımızda ve vicdanımızda onun yükünü taşıyoruz. Ama bu ve diğer rezaletlerin sorumlularına gerekli cezaları verme kabiliyetimiz yok. Hesap sorulsun diyenler gaddar devlet vahşetiyle karşılaşıyor. Vicdanımızın yarası kapanmıyor. Boşvermekten değil, çaresizlik hissiyle başedebilmek için gidiyoruz işimize.

İki üç haftadır doğru dürüst haber takip etmiyorum aklımı koruyabilmek için. Her gün yeni bir akıl uçurucu haber var. Derler ya, başka ülkelerde bir yılda olan olay bizde bir haftada oluyor diye, biraz da o yüzden insanlar duyarsızlaşıyor. Hangi birine yetişeceksin, hangi birini düşünecek, araştıracak, tartışacaksın? “Harrison Bergeron” hikayesinde gibiyiz; kafamızı toplayıp bir düşünce oluşturacak gibi olduğumuzda kulağımızda bir gürültü kopuyor, ne düşündüğümüzü unutuyoruz.

Reklamlar

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırmacı ve yarı zamanlı öğretim üyesi.

12 Haziran 2014 tarihinde Politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: