Hakkımda

İstanbul’da doğdum. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunuyum, Rice Üniversitesi‘nde doktora yaptım. Işık ve Yeditepe üniversitelerinin Bilişim bölümlerinde ders verdikten sonra, bir yıllığına ziyaretçi araştırmacı olarak Rice’a döndüm. Fizik, karmaşık sistemler, akademik hayat, üniversiteler, şüpheci düşünce, ateizm üzerine yazmayı seviyorum.

Son zamanlarda siyaset hakkında fazlaca yazışım kendimi siyaset uzmanı sandığımdan değil, baskıcı siyasetin benim özgürlük alanıma çok fazla bulaşmış olmasından.

Samos’tan Kroton’a taşınmakla aramızda en akıllıca davranan sen oldun ve orada huzur içinde yaşıyorsun. Aiakos’un çocukları inanılmaz kötülükler yapıyor ve tiran yöneticiler Miletosluların yakasını bırakmıyorlar. Vergi vermeye yanaşmadığımız zaman, Medlerin kralı da bize korkunç yüzünü gösteriyor. Bu durumda nasıl olur da Anaksimenes ölüm ya da kölelik tehlikesiyle burun buruna yaşarken, gökleri incelemeyi düşünebilir?

(Anaksimenes’den Pythagoras’a mektup. Diogenes Laertios, Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri. Çev. Candan Şentuna. YKY)

Creative Commons Lisansı
Bütün çalışmalar Creative Commons Alıntı-LisansıDevamEttirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.

Ulaşmak için:

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: