TÜBİTAK’a tepkiler

TÜBİTAK’ın Darwin sansürü genelde bilimsel tartışmalarla pek ilgilenmeyen medyamızda epeyce irdelendi. Bütün linkleri buraya koymam imkansız, ama gazetelerin internet arşivleri emrimize amade bekliyor. Ayrıca TÜBİTAK’ın kendi sitesinde de “Basında TÜBİTAK” başlığı altında bu haberler toplanıyor.

Nature dergisi elbette durumu haber yapmakta gecikmemiş. Sağolsun. Yazıya vatandaşlarımız tarafından yapılan yorumlar ise daha da ilginç. Tahsilli Türklerin yaratılışçılığı ne büyük bir belagatle savunduğuna şahit olabilirsiniz. Nispeten düzgün bir İngilizce, doğru kurulmuş cümleler, fakat dişe dokunur bir bilgi kırıntısından yoksunlar. Hazin.

En hızlı tepkiyi Radikal’in verdiğini görüyorum. Radikal’in genel yayın yönetmeni İsmet Berkan fen bilimleri ve matematiğe yatkın bir zekaya sahip, bu açıdan atipik bir gazeteci. Bu fazileti gazetenin haberlerine de yansıyor.

TÜBİTAK’ta işler karışık gibi. Bu ay yayına başlayan NTV Bilim dergisinin künyesinde, Bilim-Teknik’ten daha önce istifa edenlerin bir kısmını görebilirsiniz. Hayırlısı olsun.

TÜBİTAK nihayet bir açıklama yayınlamış. Açıklamalarına doğrusu pek inanmıyorum, ama tepkiler işe yaramış görünüyor. Sonuna da, adet olduğu üzere bir acındırma notu eklemişler: “… olayın bilime sansür gibi gösterilmeye çalışılması … Kurumumuzu ve çalışanlarını derinden yaralamıştır.” Vah vah! Önümüzdeki aylarda Darwin Yılı vesilesiyle ne yapacaklarını görelim

Kaan Öztürk hakkında

Kaan Öztürk İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Fizik mezunu. Rice Üniversitesi‘nde uzay fiziği alanında doktora yaptı. Işık ve Yeditepe üniversitelerinde ders verdi. 2015-2016 döneminde Rice'da ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Halen özel sektörde veri bilimci olarak çalışıyor ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi.

12 Mart 2009 tarihinde Akademik, Akademik Yayıncılık içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: